Základná výbava pre mačku

Keď sa rozhodnete do svojho života a príbytku prijať živého tvora, v tomto prípade mačku, mali by ste jej zaobstarať čo najväčší komfort. Ak tak neurobíte, nebude nespokojná iba vaša mačka, ale verte že aj vy.

kočka
 
1. Toaleta
Úplne prvou vecou, ktorú si musíte zaobstarať je mačací záchod. Na jedného jedinca, by ste ich mali mať aspoň dva. Mačky totiž nikdy nečúrajú na rovnaké miesto, kde chodia vykonávať svoju veľkú potrebu. Ak mačke doprajete len jeden záchod, nemôžete sa diviť, že začne na tento účel využívať váš gauč, matrac, alebo topánky.
2. Škrabadlo
Ak sa chcete vyhnúť zničeným topánkam a nábytku, nezabudnite na škrabadlo, ideálne na viacero škrabadiel. Mačky si svoje pazúriky v skutočnosti nebrúsia. Týmto spôsobom si totiž značkujú svoje teritórium. Pod ich pazúrikmi sa nachádzajú pachové žľazy, ktorými dávajú ostatným vedieť, že ide o ich priestor. Preto škrabú hlavne pri dverách, alebo na miestach, kde radi spia. Keď chcete, aby škrabadlo neostalo bez povšimnutia, umiestnite ho práve na tieto miesta.
3. Pelech
Mnoho ľudí sa nechá zlákať na kúpu drahého pelechu. Pri mačkách je to ale naozaj zbytočná investícia. Keď im chcete dopriať pohodlné miesto na spanie, vytiahnite starú kartónovú škatuľu, do ktorej môžete vložiť vankúš, alebo kúsok látky. Navyše ak ich vpustíte do obývačky, alebo spálne, verte že budú spať v posteli, alebo na pohovke.

kočička

4. Misky
Takisto nemusíte investovať do misiek. Na tento účel môžete pokojne použiť staršie keramické misky, ktoré už v kuchyni nevyužívate. Jediná podmienka, ktorú by mali spĺňať je, aby boli dostatočne ťažké. Tak sa vyhnete ich zbytočnému prevráteniu.
5. Kozmetika
Na škodu nebude hrebeň s extra hustými zubmi. Mačky sa síce čistia hlavne samé, ale v období, keď začnú pĺznuť, je dobré ich raz za čas vyčesať. Inak bude váš byť vyzerať ako sklad chlpov. Ostatné kozmetické prípravky a pomôcky nebudete pri týchto zvieratách potrebovať. Mačky sa totiž nekúpu a ani sa im nestrihajú pazúry. Rovnako zabudnite aj na čistenie zubov.