6 RÔZNYCH VYUŽITÍ OCTU V DOMÁCNOSTI


1) Zbavte sa drozofíl
Spolu s ovocím ste si z obchodu alebo z trhu priniesli domov aj drobné otravné mušky – drozofily? Nachystajte im pascu. Do zaváraninového pohára nalejte niekoľko lyžíc jablčného octu, do viečka urobte niekoľko dier a poháre zatvorte. Drozofily láka vôňa octu, vlezú do pohára a utopia sa.

ocet
 
2) Čistenie zájdenej termosky
Termosku najlepšie vyčistíte ak do nej nalejete teplú vodu a ¼ šálky bieleho octu. Na ešte lepšie očistenie nánosov kávy a čaju prisypte do vody a octu ešte aj hrsť surovej ryže. Termoskou zatvorte a opatrne ale silno zatrepte.
 
Ryža poslúži ako prírodný abrazívny prostriedok.
 
3) Žiadne pripáleniny
Do panvice, v ktorej zvyknete vysmážať nalejte 2 šálky octu a 10 minút ho povarte. Najbližšie mesiace sa vám nebude pripekať žiadne jedlo.

termoska
 
4) Odstránenie zápachu
Nie raz sa stane, že keď otvoríte starú skrinku ovanie vás pach stariny. Podobne môže napáchnuť
desiatová miska vášho školáka ak v nej mal predchádzajúci deň chlebík s tuniakom. A čo tak zatuchnutý kufor auta? Tiež nie príjemná záležitosť. Určite nechcete zadržiavať dych zakaždým keď ho budete chcieť otvoriť. Na tento problém existuje jednoduché riešenie.
 
Krajec bieleho chleba namočte do bieleho octua nechajte cez noc v zapáchajúcom priestore. Do rána nezostane po zápachu ani stopa.
 
5) Špinavý koberec
Drobné škvrny potrite zmesou 2 lyžíc soli rozpustených v pol šálke bieleho octu. Nechajte zaschnúť a potom koberec povysávajte.

lux
 
6) Pleseň zo sprchového závesu
Sprchový záves zbavíte čiernych plesnivých škvŕn nasledujúcim spôsobom: záves vložte do pračky, prihoďte niekoľko špinavých uterákov, ½ šálky prášku na pranie, ½ šálky jedlej sódy a spustite bežný prací cyklus. Do prvého plákania pridajte jednu šálku bieleho octu.
 
Záves vyberte z pračky predtým než sa spustí odstreďovanie alebo odstreďovanie rovno vypnite. Potom ho zaveste a nechajte uschnúť.