Aké disky na koleso? Zliatiny hliníku alebo plech?

Ak si chcete vybrať disky na koleso od auta, nemusí to byť také jednoduché, ako by si zdalo, pretože človek tu má na výber všeobecne z dvoch kategórii- plechových alebo hliníkových diskov. A aký je medzi nimi rozdiel? V skutočnosti sú rozdielne snáď vo všetkom- v dizajne, odolnosti, údržbe, jazdných vlastnostiach a samozrejme aj v kúpnej cene.

Aby sme ale nejako začali, tak začnime tým, čo nám pri rozhodovaní udrie ako prvé do očí- dizajnom.

disk na koleso

Tu jasne dominujú elektróny v ponuke dezent disky https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/dezent/ a ponuka hliníkových diskov vo všeobecnosti. Vlastne je to jeden z hlavných dôvodov ich popularity, najmä ak má ísť o súčasť nejakých novších a viditeľne luxusnejších vozidiel, kde ideálne zapôsobia práve moderné elektróny. Naopak, obyčajné plechové disky by tu mohli znížiť vizuálnu hodnotu auta. Elektróny sú teda estetickejšie a pôsobia atraktívnejšie, navyše ponúkajú väčšiu variabilitu.

Každá vec však má nejakú svoju životnosť alebo lepšie povedané odolnosť, kvôli čomu nám vydrží dlhšie alebo kratšie.

A tu je to otázne, pretože disk zo zliatin hliníka je napríklad odolný proti korózii, no je známe, že sa ľahko poškodí napr. po silnejšom styku s obrubníkom. Majú však jednoduchšiu údržbu, hoci keď sa poškodia, tak ich neopravíte tak, ako tie plechové, ktoré by zvládol opraviť aj laik.

Dôležité sú však určite aj jazdné vlastnosti.

A tu majú plusový bod zliatiny hliníka a iných ľahkých materiálov. Práve kvôli svojej nižšej a dobre rozloženej hmotnosti sa jazdné vlastnosti elektrónov podpisujú napr. pod kratšiu brzdnú dráhu, ale aj pod nižšiu spotrebu pohonných látok či pod menšie opotrebenie súčiastok. Veľkou výhodu sú práve zliatiny s nižšou hmotnosťou oproti plechovým diskom.

auto, koleso

A čo kúpna cena a cenová dostupnosť?

Tak tu vyhráva ponuka plechových diskov, tie boli a sú vždy lacnejšie. Na druhej strane je ale ponuka hliníkových diskov rozmanitá a tak, ako tam nájdete niektoré drahšie kúsky, tak sa určite dajú nájsť aj tie za prístupnejšiu cenu, a to dokonca za niekoľko desiatok eur.

Posted in Nezařazené