Máte nečinnú spoločnosť?

So živnosťami akoby sa za posledné roky vrece roztrhlo. Či už podnikáte na vlastnú päsť alebo si živnosť vyžaduje váš zamestnávateľ, založenie takejto pracovnej činnosti si vyžaduje čas a dávku energie. Ináč to nie je ani s ukončením živnosti.

Je vaša spoločnosť už dlhšiu dobu nečinná? Viete, že ste s podnikaním skončili? Nenechávajte si živnosť založenú, v prípade, že viete, že ju už potrebovť nebudete. V budúcnosti vám môže aj nečinná živnosť priviesť komplikácie pri ďalšom zamestnaní či PN. Množstvo ľudí sa však rozhodne ponechať svoju spoločnosť aj keď už nie je aktívna, pretože nemajú na zrušenie čas alebo majú pocit, že neaktívna spoločnosť nepredstavuje žiadne riziko.

ukončenie živnosti

Ako ukončiť živnosť?

V prípade ukončenia živnosti sa pripravte na kolotoč vybavovaní. V prvom rade nesmiete zabudnúť na vyplnenie tlačiva o zrušení spoločnosti či ukončení podnikania. Takéto tlačivo nájdete aj online. Čomu sa však nevyhnete je návšteva daňového úrad, podanie daňového priznania a zrušenie podnikateľskej činnosti na daňovom úrade. Nezabúdajte ani na účtovú uzávierku.

Čoraz viac ľudí využíva služby odborníkov. Špecializované osoby alebo firmy vám za poplatok pomôžu so zrušením živnosti. Títo ľudia poznajú presný postup a inštitúcie, ktoré treba osloviť. Tento proces je rýchlejší a ušetrí vám to množstvo času a v neposlednom rade aj energie. Máte tak istotu, že všetko bude právne vyriešené a nebudete mať so svojou spoločnosťou už žiadne starosti.

ukončenie živnosti

Na prevod obchodného podielu s.r.o. potrebujete poskytnúť IČO a základné informácie o spoločnosti. Firme, ktorá sa vám postará o likvidáciu je nutné zaslať overenie vašich podpisov na matrike alebo u notára. Všetko ostatné vyriešia a vás budú informovať o výsledku.

Vaša živnosť je v takomto prípade ukončená a vy môžete spokojne začať novú kapitolu vášho života.