Veľké zmeny čakajú ME vo futbale 2020


Už vo Francúzsku sa uplatnila veľká zmena vo formáte ME, a to tá, že z pôvodných 16 tímov mohli postúpiť až 24 krajín. Tento počet ostane aj na najbližšie Euro 2020. Názory na tento počet účastníkov sa rôznia. Na jednej strane môžu zažiť veľký ošiaľ aj stredné krajiny z UEFA, nielen tie najsilnejšie veľmoci (príklad tohto šialenstva sme mohli vidieť u Islandu). No na druhej strane je to len pretvárka k tomu aby do organizácie UEFA a organizátorskej krajiny tieklo ešte viac peňazí. Dostali sa tam menej silné krajiny, ktoré znížili kvalitu tohto turnaja.

euro

V roku 2020 sa Euro nebude konať už len v jednej krajine, ani v dvoch či troch. Charakteristickým znakom pre tento ročník bude zavedenie formátu, v ktorom bude turnaj rozdelený po celej Európe. To znamená, že hrať sa bude na 12 obrovských štadiónov v 12 rôznych európskych krajinách.

Tieto zmeny sa začali vytvárať v roku 2012, keď UEFA ohlásila špeciálne 60. výročie Majstrovstiev Európy. UEFA prijala ponuky na organizáciu od 19 štadiónov, v niektorých sa bude hrať len základná skupina, v niektorých play-off, iné bude kombinované. 19. septembra 2014 UEFA prijala výsledky hlasovania o hosťujúcich štadiónoch. Medzi najväčšie štadióny, v ktorých sa bude konať Euro 2020 sú Wembley (Londýn) s kapacitou 90 000. Práve vo Wembley sa bude hrať finále. Ďalej sa bude hrať aj v Allianz Arena (Mníchov), Millennium Stadium (Cardiff), Stadio Olimpico (Rím) či Krestovsky štadión (Petrohrad).

wembley

Všetky zápasy sa majú odohrať počas jedného mesiaca, od 12. júna do 12. júla. Ostatný formát by sa mal zachovať, ak hovoríme o skupinách, postupe do vyraďovacej fázy, či kvalifikácii. Hráči však môžu veľa precestovať počas krátkeho obdobia, čo sa však bude snažiť vylepšiť systém rozlosovania do skupín alebo systém pre určovanie štadiónov.

Kvalifikácia na tento turnaj sa začne 21. marca 2019 a bude trvať rok. Práva na vysielanie finálového turnaja má na Slovensku verejnoprávna RTVS.