7 atribútov hliníkových okien

Hliníkové okná poznáme z čias, keď sme o plastových ešte ani nechyrovali. Že vyzerali úplne inak vám nemusím hovoriť. Za svoj život od ich vzniku si prešli ale dlhou cestou a dnes môžeme povedať, že sú symbolom dizajnu a istého sociálneho statusu. Ich vzhľad a funkcie sú nadštandardné.

okna

7 atribútov hliníkových okien

  1. Funkčnosť

Hliníkové okná spĺňajú všetky novodobé štandardy a sú výsledkom vyrábania najnovšími technológiami a preto ich funkčnosť a používanie sú garantované dlhou životnosťou. Toto vyplýva z kovového materiálu a celkovej dlhšej životnosti oproti plastu. A koľko také hliníkové okno vydrží?

Pripravte sa, že keď sa o neho budete dobre starať, môže vás dokonca prežiť o desiatky rokov.

Priemerne sa hliníkové okná „dožívajú“ 50-80 rokov.

  1. Dizajn

Dizajn je samozrejme vec vkusu, no rovnako ako plastové okná tak aj hliníkové môžu byť vytvorené v rôznom dekore a potere farieb RAL. Menší rozdiel s väčším dizajnérskym dopadom je možnosť zasklenia celej plochy okna vrátane hliníkových rámov a to už vyzerá skutočne exkluzívne a luxusne.

Zároveň vďaka svojej výstavbe sú najvhodnejšie na zasklievanie veľkých plôch, dlhých francúzskych okien a panoramatických výhľadov.

  1. Tepelná strata

Tepelná strata sa presne uvádza v hodnotách, ktoré vám každý výrobca povie osobitne ku každému oknu. V minulosti hliníkové okná vykazovali kvôli vodivosti materiálu značné straty tepla, no vďaka technológií a prerúšaniu vodivosti je hliníkové okno rovnako tepelne izolované ako plastové.

  1. Vlamači

Bezpečnosť a ochrana je na prvom mieste a preto aj zabezpečenie okien je veľmi dôležité. To viete zabezpečiť rôznymi špeciálnymi extra prvkami, no keď si porovnáme hliníkové a plastové okno tak z konštruktérskeho hľadiska vlamač horšie vylomí hliníkové okno ako plastové. Hliníkové konštrukcie sú ťažšie a aj odolnejšie na mechanickú aj účelovú manipuláciu či zámerné poškodenie.

  1. Požiarna odolnosť a dymotesnosť

Obe kritéria kráčajú ruka v ruke, keď neprenikne dym, tak neprenikne ani oheň. Ste v bezpečí na dostatočne dlhý čas, kým sa dostanete do bezpečnej vzdialenosti. Čo myslíte, ako dlho odolá plast?

  1. Zvuková izolácia

Podobne ako vysoká požiarna a dymová odolnosť pri hliníkových oknách tak aj zvuková izolácia je na vyššej úrovni ako pri plastových. Tieto atribúty spolu súvisia a sú zabezpečené vďaka kovovej konštrukcii a jej priliehaniu na sklo.

  1. Financie

okno

Z finančného hľadiska vás hliníkové okná prídu o veľa drahšie, veď pozrite tu: hliníkové okná cenník Lmmont.sk. Sú výrazne nákladnejšie kvôli výrobe, použitým materiálom a veľkosti, no neporovnateľne kvalitnejšie a nadčasové.

Ak vaša finančná situácia zvládne aj vyššie výdavky a plánujete renovovať usadlosť s dlhodobou víziou tak odporúčame investovať do hliníkového variantu okien.