Ako s rozumom používať kreditnú kartu

Určite ju máte, alebo vám už vo vašej banke bola ponúkaná. Kreditná karta je veľmi dobrý spoločník napríklad ak sa chystáte na dovolenku. Môžete si byť istý, že kreditkou zaplatíte kdekoľvek a kedykoľvek. Avšak je vhodná aj na používanie počas vašich bežných dní? Ak si to tak prajete, stanovte si svoje osobné pravidlá používania. Zaručene vám to uľahčí život a predídete nepríjemnostiam.

eshop

1.      Spotrebujte len toľko peňazí, koľko potrebujete
Je mnoho ľudí, ktorý si nechávajú hotovosť len tak pre istotu, ak by ju potrebovali neskôr a radšej platia kreditkou. Po príchode účtu zistia, že nemajú na splátky, lebo siahli na príliš veľa peňazí. Kreditku je vhodné použiť ako poslednú možnosť.

2.      Nevyužívajte viac než 30% prostriedkov
Súvisí to samozrejme s prvým odporúčaním. Stanovte si sami pre seba, že váš strop využívaných prostriedkov bude 30%. Aj keď sa vo výnimočných prípadoch stane, že to presiahnete, nebude to až taká vysoká suma ako keby ste žiaden pomyselný strop nemali.

3.      Webový prehliadač si nepamätá údaje
Neukladajte si údaje o vašej karte do prehliadača. Áno je to samozrejme veľmi pohodlné, ale umožňuje nám to bez rozmyslu nakupovať pomocou pár kliknutí. Niekedy vás dokáže odradiť, keď musíte ísť po kartu a opísať z nej údaje, nákup si rozmyslíte a uvedomíte si, že tú vec ani nepotrebujete.

4.      Neomeškajte sa s platbou
Nastavte si automatické splácanie dlžnej sumy. Je to najlepší spôsob ako si zvyknúť na to, že záväzky treba splácať a dlh sa vám nebude zvyšovať. Vo niektorých prípadoch je to nastavené tak, že ak zaplatíte dlžnú sumu do stanoveného termínu, odpúšťajú sa vám úroky. Myslím, že to je veľmi dobrá motivácia.

karta kreditní

Ako sme písali na začiatku, kreditná karta je forma úveru. Vždy si treba zhodnotiť, či nie ste schopní svoje výdavky pokryť pomocou debetných kariet, na ktorých disponujete iba s vlastnými prostriedkami a nemusíte sa trápiť úrokmi a splátkami a všetkým, čo s držaním kreditky súvisí.