POČULI STE UŽ O „ŽIVÝCH KOSAČKÁCH“?


Tu je päť najlepších zvierat, ktoré sa dajú považovať za prírodnú alternatívu kosenia:
 
Kozy
Kozy dokonale odstránia nielen burinu, prebytočnú trávu ale občas aj starostlivo vypestované kvety. Zamedziť jej v tom môžete vymedzením priestoru a oplotením. Tieto extrémne nenáročné tvory bez problémov schrúmu aj vetvičky stromov a listy.

jehně
 
Samozrejme kozičky majú aj svoje muchy. Sú veľmi zvedavé a ak nedáte pozor ľahko prelezú cez plot k susedovi. Ak máte obavy, že si s nimi tak ľahko neporadíte, zožeňte si mini plemeno, ktoré má vzrast ako väčší pes.
 
Ovce
Ovečky sú tradičnou voľbou pre údržbu trávnika, dokonca ich môžete použiť aj na mlieko a po ostrihaní na vlnu.Majú veľmi dobré schopnosti spásania trávy a nerobí im problém aj veľká plocha. Ovce sú vo všeobecnosti poslušné zvieratá takže vám nebudú spôsobovať väčšie problémy.
 
Podobne ako u kôz aj pri ovciach existujú aj mini plemená. Ak si budete chcieť zabezpečiť toto zvieratko, zožeňte si rovno dve. Ovečky sú spoločenské tvory.
 
Hydina
Do tejto kategórie spadajú sliepky, kačice, husi, morky, perličky a ostatné krídlaté a lietajúce domáce vtáctvo. Pri akomkoľvek druhu či už sliepok alebo kačíc je potrebné zabezpečiť im prístrešok kam sa môžu uchýliť na noc a ktorý im súčasne slúži aj ako ochrana pred predátormi.
 
Najideálnejším riešením je zostrojiť im prenosný kurín s otvorenou podlahou na pastvu, ktorý môžete presúvať po záhrade podľa potreby.
 
Morské prasa
Aj keď sú menšie, skupinka morčiat už vie spásť celkom slušnú plochu.Jediné morča zje denne päťnásobok svojej váhy. Ľahko sa prenášajú a ich malé ostré zúbky si poradia aj s drevnatejšími a odolnejšími druhmi burín alebo tráv. Sú ideálne na udržanie krásneho trávnika na vašom dvore. Navyše môžu byť potešením nielen pre vás ale aj pre vaše deti.

křeček
 
Morské prasiatko potrebuje okrem zelenej paše aj iné krmivo, zloženie jeho stravy by malo tvoriť
aj suché seno, obilniny, prípadne zopár kúskov ovocia a zeleniny.