Bicyklovať sa oplatí

Bicyklovanie má hneď niekoľko pozitív pre naše zdravie. Je ideálne pre naše kĺby, srdce, chrbticu, svaly aj kardiovaskulárny systém. Tak vytiahnite bicykel z pivnice a šup do terénu!

kolo
 
Zdravé pre kĺby
 
Naše kĺby trpia najmä vtedy, keď ich príliš zaťažujeme. Napríklad pri takom posilňovaní, chôdzi, či behu na ne prenášame celú našu váhu, poprípade aj závažie navyše. Pri bicyklovaní sa však až viac ako šesťdesiat percent našej váhy prenáša na samotný bicykel. Preto sú kĺby dokonale odľahčené. Ďalším pozitívom je aj pravidelné precvičovanie chrupaviek. Pravidelným tréningom dosiahnete ich pomalšie opotrebovanie.
 
Zdravé srdce na pravom mieste
 
Za bicyklovanie sa vám poďakuje aj vaše srdce. Túto pohybovú aktivitu zaradzujeme medzi takzvané aerobne športy, pri ktorých sa nám doslova rozprúdi krv v žilách. Vďaka tomu prečistíte svoje cievy, ktoré sa navyše stávajú pružnejšími a odolnejšími. Na druhej strane pri bicyklovaní svoje srdce nezaťažujete extrémne, ako napríklad pri behu. Týmto spôsob ho teda pravidelne trénujete, no nepreťažujete. Preto sa, podobne ako cievy, stáva silnejším. Navyše sa naučí lepšie pracovať s kyslíkom a prísunom krvi.

lesy
 
Tuky poletia ako divé
 
Bicyklovanie patrí k jedným z najvhodnejších športov, pri ktorých naše telo spaľuje nadbytočné tuky. Ak teda potrebujete zhodiť kilogramy navyše, bicykel je jednoznačná odpoveď. Ako sme spomenuli vyššie, pri šliapaní do pedálov prekrvíte celé svoje telo, takže tuky nemajú šancu.
 
Lepšie ako posilňovňa
 
Ak s tukom navyše problém nemáte, no chcete trochu vyrysovať svoje svaly, bicyklovanie funguje niekoľkonásobne lepšie ako dvíhanie činiek v posilňovni. Svaly sú totiž namáhané rovnomerne, takže pri jednej jazde pracujete na všetkých oblastiach svojho tela. Navyše ste na čerstvom vzduchu, takže urobíte dobre aj pre svoje pľúca.