Bohyňa okrasnej záhrady ľalia

Ľalia je celosvetovo vnímaná ako symbol čistoty. V Grécku predstavuje materstvo a plodnosť. Zároveň sa objavuje na rytierskych vlajkách vo Francúzsku a o ďalších jej významoch, by sme mohli písať ešte veľmi dlho. Je nám teda jasné, že sa jedná o veľmi uznávanú rastlinu. Preto by nemala chýbať v žiadnej okrasnej záhrade.

lilie
 
Poznáme viac ako sto druhov.Ak hľadáte kvety konkrétnych farieb, medzi ľaliami si vyberiete bez problémov. Existuje totižto nespočetné množstvo farieb, odtieňov, ale taktiež tvarov a výšok. Niektoré rastliny dorastajú do približne tridsiatich centimetrov, niektoré zas majú až cez dva metre. Kvety rastú samostatne, alebo v malých zhlukoch. Medzi ľaliami si jednoducho každý nájde to svoje.
 
květy

Hovoríme o cibuľovinách, ktoré je potrebné vysadiť na jeseň, najskôr však koncom leta. Počas zimy potrebujú vytvoriť dostatočne silný koreňový systém. Inak by nám na jar neporástli. Naopak, ak by sme ich zasadili príliš skoro, mohli by začať klíčiť ešte pred zimou a pri prvých mrazoch by nám uhynuli. Orientujte sa hlavne podľa počasia. Ak budú novembrové teploty dlhodobo nad nulou, s výsadbou trošku počkajte.
 
Väčšina ľalií obľubuje priame slnko.Existujú však aj odrody, ktorým vyhovuje skôr polotieň. Ak si zakúpite cibuľky, na ich obale si prečítajte, aké stanovisko je vhodné pre konkrétny druh.
Počas leta potrebujú dostatočnú zálievku.V období keď nespadne ani jedna kvapka a slnko praží celý deň, ich pokojne polievajte aj dva krát denne. Vodu lejeme vždy priamo ku koreňom. Listy a kvety, by mohlo spáliť slnko a pri dlhodobej vlhkosti by nám mohli odhniť listy.
Párkrát za leto ich môžete prihnojiť hnojivom bohatým na dusík, draslík a fosfor.Zabezpečíte tak krajšie kvety a zabránite aj ich opadávaniu.  

květ lilie
 
Na rozdiel od iných rastlín, ktoré pestujeme z cibule, ľalie na zimu nechávame v pôde.Ak ich chceme rozmnožiť, môžeme cibuľky opatrne vykopať a rozdeliť. Túto činnosť vykonávame vždy až po úplnom odkvitnutí rastlín. Druhou možnosťou pestovania a rozmnožovania, sú semená. Ide však o veľmi zdĺhavý a náročný proces, takže si radšej zadovážte cibuľky.