Historické mestá Slovenska

Sabinov
Sabinov má prívlastok Oscarové mesto. Prečo je to tak? V jeho uliciach sa v roku 1964 natáčal film Obchod na korze. Bol to prvý československý film ocenený soškou Oscara. Dodnes tento obchod existuje a môžete tam zájsť. Okrem toho má Sabinov zachované krátke úseky stredovekého hradného opevnenia. Určite vám učaruje historické námestie šošovkovitého tvaru, kde môžete navštíviť rôzne obchody a reštaurácie. Toto mesto má aj niekoľko múzeí. Jedno sa nachádza priamo v jednej z bášt mestského opevnenia, druhé nájdete v kultúrnom centre.

slovensko
 
Trenčín
Keď vám niekto spomenie Trenčín, určite si hneď predstavíte majestátny hrad vypínajúci sa nad malebným mestom. Ak ste tam ešte neboli, neváhajte a spravte si výlet do jedného z najkrajších miest Slovenska. Jeho dominantou je spomínaný Trenčiansky hrad, na ktorý sa určite oplatí ísť. Počas prehliadky uvidíte nádvorie, historickú expozíciu a môžete sa dokonca vyšplhať aj na najvyššiu vežu, odkiaľ máte nádherný výhľad na celé podhradie. Nájdete tam aj povestnú studňu lásky, ktorú podľa legendy vykopal Omar do tvrdej skaly len preto, aby vyslobodil krásnu Fatimu zo zajatia.
V meste pod hradom sú známe lavičky s menami našich hokejistov, na ktorých si mnoho ľudí robí fotky. Nevynechajte ani prehliadku historického Mierového námestia.
 
Košice
Letné mesiace priam lákajú na návštevu prekrásnej metropoly východu. Košice sú moderné mesto s historickým nádychom, ktoré leží na juhovýchode Slovenska. Jeho klenotom je Dóm Svätej Alžbety. Spolu s Kaplnkou svätého Michala tvorí krásny gotický komplex. V Dóme svätej Alžbety sa nachádza najväčší oltár v Európe, ktorý sa skladá zo štyridsiatich ôsmich tabuľových malieb. V Košiciach nájdete aj Štátne divadlo, Stoličný dom, zvyšky stredovekého opevnenia, Kostol Františkánov a Kostol Nanebovstúpenia Panny Márie. Okrem toho mesto ponúka aj veľa možností, ako sa zabaviť.
 
Martin
Každý pravý Slovák by mal navštíviť Martin – mesto kultúry a národného diania. V roku 1863 tam bola založená Matica Slovenská, ktorá funguje dodnes a rozvíja činnosť v mnohých kultúrno-vedeckých odboroch. Nevynechajte ani Slovenské národné múzeum, v ktorom nájdete veľmi cenné zbierky zo všetkých kútov našej krajiny. Pozrite si aj Národný cintorín, Múzeum Martina Benku, Slovenské gymnázium alebo niektoré zo sakrálnych pamiatok. Oddýchnuť sa dá v niektorej z kaviarní na priestrannom námestí. Atmosféra tohto mesta je proste neopakovateľná.

katedrála
 
Žilina
Žilina je jedno z najkrajších miest Slovenska. Nie nadarmo má prívlastok „Perla na Váhu“. Očarí vás svojou majestátnosťou a moderným duchom. Určite by ste mali navštíviť Mariánske námestie s radnicou, ktoré je krásne zrekonštruované, no zanechalo si svoj pôvodný charakter. Je tam množstvo kaviarní, ktoré v letnom období ponúkajú aj vonkajšie posedenie. Nájdite si čas aj na prehliadku Budatínskeho zámku, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou historického mesta. Keď sa postavíte pred Kostol Najsvätejšej Trojice, máte pocit, akoby ste boli v inej krajine.