Inšpirujte sa stredovekými záhradami a ich štýlom

Stredoveké záhrady bývali väčšinou ukryté buď medzi kláštornými stenami opátstiev alebo ohradené vysokými hradnými múrmi prípadne schované pred zrakmi obyčajných ľudí v tesnej blízkosti domov strednej a vysokej šľachty.

zahrada
 
Pestovali sa v nich hlavne bylinky, kvety a netradičné druhy ovocia či zeleniny. Dôležité alebo vzácnejšie rastliny boli zasadené v obdĺžnikových a štvorcových vyvýšených záhonoch, ktoré sa striedali s trávnatou plochou a boli usporiadané šachovnicovo po celej ploche záhrady. Úžitková záhrada bývala zvyčajne oddelená od okrasnej živým plotom, kamenným múrom s bránkou alebo priechodom vytvoreným zo „steny“ z kvetov.

růe
 
„Jedlé“ rastliny
Tradičnými stromami v stredovekej záhrade boli hlavne jablone, hrušky, čerešne, slivky, moruše, jarabiny a duly. Väčšou vzácnosťou boli mandľovníky alebo stromy privezené z ciest. Boli vysadené buď pozdĺž stien alebo geometricky usporiadané do skupiniek. Hrach a fazuľa sa ťahali po konštrukciách vyrobených z vŕbového prútia. Na mriežkach z dosiek postavených pri múre sa dal nájsť vinič skladajúci sa z rôznych odrôd hrozna.
 
Kvety
Dominantnými kvetmi stredovekých záhrad boli samozrejme ruže. Pestovali sa nielen z estetického ale aj medicínskeho a náboženského hľadiska. Červená ruža predstavovala nielen Kristovu krv ale aj romantickú lásku, o ktorej skladali piesne potulní trubadúri.  Záhony ruží všetkých možných farieb sa striedali s ľaliami, fialkami a vlčími makmi.
 
Bylinky
Záhrady v stredoveku v lete tuho rozváňali nielen rozmarínom, šalviou, tymianom, materinou dúškou, yzopom či levanduľou ale aj rascou, feniklom alebo kôprom. Bežne sa používali v kuchyni na zvýraznenie chuti jedál ale prvoradé boli predovšetkým ich liečivé vlastnosti.  

fontána
 
Vodný prvok
Záhrady zo 14. až 16. storočia väčšinou obsahovali vodný prvok v podobe prameňa, ktorý bol vbudovaný do kamenného múriku a jeho voda vytekala priamo do koryta alebo žľabu. Používala sa nielen na pitie ale aj pranie a napájanie koní. V záhradách bohatšej šľachty alebo panovníka bola dôležitým centrálnym bodom bohato zdobená fontána s kruhovou, polygonálnou alebo inak vytvarovanou nádržou.