O tom, ako na nás pôsobia farby

Farby sú súčasťou nášho každodenného života. Stretávame sa s nimi neustále, pri bežných činnostiach, ale aj pri výnimočných, neobyčajných činnostiach počas dňa. Či už ste si toho vedomí, alebo nie, každá farba na vás pôsobí určitými spôsobmi. Poznáte pôsobenie jednotlivých farieb na vašu osobu?

barevnost

Ako sme už spomínali, farby vyvolávajú určité pocity, vzbudzujú emócie a ovplyvňujú našu náladu často krát aj bez toho aby sme o tom vôbec tušili. Ak ste to vedeli, tak potom by ste sa mali obklopovať prirodzene farbami, ktoré vo vás vyvolávajú pozitívne emócie. Pokiaľ to počujete prvý krát, je pravdepodobne čas na zmenu. Až už viete, že farby majú určité pôsobenie viete svoje obliekanie aj prostredie tomuto prispôsobiť.

pastelky

Jednoduchý príklad vám viem poskytnúť napríklad pri obliekaní. Pokiaľ idete na pracovný pohovor, je slušné obliecť si skôr tmavšie, zemitejšie farby. Čiže vaše ideálne oblečenie by mohlo byť napríklad tmavomodré sako a sukňa po kolená (pretože kratšie sa na pohovor nosiť nepatria) a biela blúzka alebo košeľa. V takomto outfite budete pôsobiť seriózne. Na večierok si teda oblečiete práveže, červené, alebo ružové šaty. pretože sa chcete odviazať a uvoľniť. Takto jednoducho funguje psychológia farieb.

modrá barva

Tak ako pri obliekaní, podobne fungujú farby aj pri všetkom inom. Váš byt teda buď zažiari, keď mu poskytnete, živé útulné farby, alebo bude pôsobiť fádne a prázdno, keď ho vymaľujete na sivo a čierno. Vo všeobecnosti platí, že teplé farby ako červená, žltá a oranžová hrejú a studené farby ako modrá, fialová alebo zelená pôsobia skôr chladnejšie, takže miestnosť buď zohrejú, alebo schladia. Ďalej tmavé farby opticky zmenšujú a svetlé zasa rozširujú. Zaujímavý spôsob ako váš dom oživiť sa dozviete aj takže sa pustite do vylepšovania už dnes!