Prestavba podkrovia očami ženy

Základný predpoklad som mala dva roky vyriešený novou strešnou krytinou. Počas rekonštrukcie strechy som prezieravo nechala natiahnuť aj difúznu fóliu. Za to som sa teraz v mysli uznanlivo pobúchala po ramene.

střecha

Som bez muža a moje financie sú … no, povedzme, že stavebná firma nepripadá do úvahy. Preto musím veľmi tuho premýšľať nad krokmi, ktoré zvládneme aj samy, a na ktoré na druhej strane budeme potrebovať aj odborníkov. Prvá myšlienka, ktorá mi napadla:  ako prepánajána budú tí moji úžasňákovi chodiť do svojej izby? Doteraz sa na povalu vchádzalo vonkajším rebríkom. A to by sme predsa nechceli, že? Jedného dňa si tak ležím v posteli a pozerám sa na plafón. Tam bude izbička mojich detí. A zrazu som ho mala! Riešenie. V rohu miestnosti vyrežeme veľký otvor a schody povedú hore popri stene.

Nevedela som sa dočkať rána, aby som to mohla ísť za denného svetla preskúmať aj zhora. Áno, vychádza to krásne popri nosnej stene, priamo na začiatok budúceho obytného priestoru. Výborne. Toto zvládneme sami a schody necháme zhotoviť na mieru u odborníka. Môžem sa trápiť ďalšou vecou: zavedenie elektriny. Tak toto bola brnkačka. Poznám niekoľko známych elektrikárov. Elektrina je úzky, ohybný kábel, ten prestrčia, potiahnu, napoja a hotovo. Odškrtnuté, a môžem riešiť tretiu domácu úlohu: zateplenie podkrovia. Po mnohých hodinách sledovania inštruktážnych videí som začala cítiť, že by sme to mohli s pomocou susedských, ochotných chlapských rúk zvládnuť. Nie je to veda, iba to bude fuška. Spotreba materiálu sa dá pekne vypočítať z plochy strechy a vôbec nepochybujem, že  sa v stavebninách nájde statočný muž záchranca, ktorý pomôže dáme v núdzi, aby niečo nezabudla objednať. Nová starosť: kúrenie. Myšlienka číslo štyri, ktorá ma potrápila najviac.

podkroví

A práve teraz sa dostávame k prvej vete, kde som spomínala moje hlasné uvažovanie pred kolegom. Ten mal totiž pre mňa informáciu nad zlato: „Zlato (to akože ja), prečo nepoužiješ elektrické podlahové vykurovanie?“ Moju prvú predstavu zložitej sústavy trubičiek, ktorú zvádneme zapojiť jedine s drahým odborníkom, ospravedlňuje dúfam to, že som bola doteraz iba internetový expert na zatepľovanie. No vy by ste vedeli, čo mal môj kolega na mysli?! Ja teda nie, a tak som si to nechala vysvetliť a potom som si ešte niečo doštudovala sama. Tento geniálny systém je pre rekonštrukciu podkrovia ideálny. Ide o vykurovacie rohože alebo fólie, ktoré  sa rozprestrú na existujúci podklad. Netreba nič búrať, iba pod nich natiahnuť tepelný izolačný materiál. Na fóliu parozábranu a potom už ide plávajúca podlaha. Ľahká hmotnosť, malé rozmery a všetko, čo ešte treba, je elektrická zásuvka a termostat. Tak a podkrovie je hotové.
Počkať, ešte zariadiť nábytkom, záclonkami, svietidlami…  Tak toto bude za odmenu, toto je moja parketa!