Sladký život mamy


„Nič nestíham!“ presne tieto slová počúvame často z úst mamičiek. Či už sú to novopečené mamy, ktoré si na novú úlohu vo  svojom živote ešte len zvykajú alebo ide o skúsené mamy s viacerými deťmi. Život s deťmi je naozaj veľmi pestrý a dalo by sa povedať, že aj dosť hektický. Začína sa skoro ráno, keď si drobec už asi stýkrát pýta jesť. Často s tým neprestáva ani v noci, takže mama si často ani neuvedomí, že už svitol nový deň. Po kŕmení nastáva kolotoč prebaľovania, rannej hygieny a preobliekania.

rodina

Ešte stále ale hovoríme o dieťati. Mama samotná príde často na rad až po tom ako bábo uloží do postieľky či ohrádky. Ak vydrží ležať samo bez toho, aby sa mu mama musela venovať, je to výhra, pretože mama tak má šancu preobliecť sa z nočnej košele či pyžama, umyť sa, očesať či dokonca sa naraňajkovať či vypiť teplú kávu. Áno, aj toto sa neraz považuje za úspech. Teplá káva totiž nebýva samozrejmosťou. Po chvíľke ale dieťatko zvyčajne dá o sebe vedieť a potrebuje pomojkať, ponosiť a postupne aj uspať. To niekedy trvá hodnú chvíľu. Potom prídu na rad domáce práce ako rýchle varenie, naloženie práčky, niekedy zvýši čas i na drobné upratovanie.

Obyčajne ale drobec nevydrží spať dlhšie ako dve hodinky a celý kolotoč okolo kŕmenia a prebaľovania sa začína odznova. Samozrejme, že dieťatku sa treba aj venovať a nie ho len rýchlo niekam odložiť. Pred obedom je ideálne ísť sa vyvetrať na čerstvý vzduch, čo prináša so sebou aj ďalšie obliekanie a prípravy na prechádzku. Po nej sa drobcovi zrejme znovu ohlási hlad (mame určite tiež), takže papanie a prebaľovanie je naplánované znova. Popri tom všetkom je fajn stihnúť hodiť niečo do žalúdka aj samotnej mamine. Ak má dieťatko vo zvyku pospať si aj v čase obeda, má mamina čas na seba. Teda aspoň na vypitie obednej kávy a povešanie bielizne, ktorú dala do práčky ešte ráno. Popoludnie tiež patrí prechádzke a tráveniu času vonku, samozrejme, po pravidelnom kŕmení a ďalšej výmene plienky. Tento rituál sa opakuje približne každé dve hodiny, preto si mama ani neuvedomí a je tu znova večer. Pokiaľ má to šťastie, že manžel či partner príde z práce domov skôr a zabaví sa s dieťatkom, môže si mamina gratulovať, pokiaľ nie, musí sa zmieriť s tým, že aj večerné kúpanie a uspávanie zostane len na nej. Zdalo by sa, že večer bude kľudnejší.

žehlička

Tu ale nastáva čas na žehlenie a ďalšie „resty“ čo sa týka domácnosti, ktoré sa nestihli počas dňa. Nočný spánok, ktorý trvá  štyri hodiny bez prerušenia sa považuje za veľký úspech a mamina sa po ňom chtiac či nechtiac musí cítiť vyspatá….pretože onedlho príde nové ráno a celý kolotoč sa bude opakovať. Samozrejme, nespomenuli sme možnosť, že mamina je doma s viacerými deťmi, čo býva celkom bežné. Krásne ale na tom všetkom je, že všetky mamy, ktoré milujú svoje deti, podstupujú tieto dni s láskou a radosťou a často si ich doslova užívajú. Aj napriek únave a často i nedoceneniu by za nič na svete nemenili.