Veľká rodina LED žiaroviek.

Výmena žiarovky v bežnom stropnom svetle či lampe určite nepatrí medzi veľmi náročné činnosti. Stretol sa s tým už každý z nás a ak nie, tak ho to ešte len čaká. No aj táto jednoduchá činnosť sa môže skomplikovať, ak pri návšteve elektroobchodu si vypýtame žiarovku novú. A vtedy nás môže veľmi prekvapiť, že tých možností je viac ako sme si mysleli. Ak vieme aspoň základnú informáciu, že potrebujeme novú LED žiarovku, ešte stále to náš problém s nákupom nerieši. Predavač sa ihneď opýta: „Skrutkovacia alebo kolíková pätica? E27, E14 alebo GU10?“ Väčšinou iba prekvapene zízame a rýchlo bežíme domov pre starú žiarovku a do obchodu sa vrátime neskôr. Pre istotu so starou vypálenou žiarovkou.

led osvetlenie gu10

Čo od nás ten predavač vlastne chcel? No iba zisťoval, akú päticu žiarovky potrebujeme. Pätica je vlastne tá časť žiarovky, do ktorej je usadená sklenená časť žiarovky, ktorá svieti. Pätice môžu byť skrutkovacie alebo kolíkové. Najčastejšie sú práve skrutkovacie pätice so závitom, ktoré ešte ďalej delíme podľa veľkosti závitu. Najviac používané sú veľkosti závitu E27 a E14, kde dané číslo znamená veľkosť závitu v milimetroch. Už na prvý pohľad sú odlišné kolíkové pätice. Majú dva kolíky, pomocou ktorých je žiarovka umiestnená do objímky pootočením v smere hodinových ručičiek. Objímky GU10 sú vyrábané z porcelánu a preto sú maximálne bezpečné. Sú označované ako bodové žiarovky, tzv. bodovky. Sú napájané na 230V, preto nepotrebujú k svojmu fungovaniu transformátor. Najčastejšie sa používajú do sadrokartónových podhľadov a stropov, kde sú umiestnené v rámikoch.

GU10

Dnes už existuje široká škála led žiaroviek GU10. Dávno preč sú časy, keď jedinou možnosťou bola v ponuke iba žiarovka so studeným bielym svetlom. Na výber sú žiarovky s teplým, neutrálnym alebo studeným svetlom, stmievateľné, či s nastaviteľnou farbou svetla. Pre náročných je tu DUAL WHITE, pri ktorej je možné pomocou diaľkového ovládača meniť farbu svetla od studenej bielej, cez dennú bielu až po teplú bielu.