Začnite chodiť vo veľkom!

Aj v dnešnej dobe, kedy už množstvo ľudí ako svoje cvičenie používa chôdzu, je tento druh pohybu stále veľmi podceňovaný. Nehovorí sa o ňom tak ako o behu či cyklistike, skôr nad ním rozmýšľame ako nad prechádzkami, ktoré nijako nesúvisia s cvičením.
To je ale chyba! Chôdza nielenže môže pomôcť výrazne zvýšiť našu kondíciu, ale dokáže pomôcť aj s úbytkom na váhe.

ulice

Beh nie je vhodný pre každého – ak ste niekedy trpeli bolesťami kĺbov či prípadne silnou astmou, tak to môžete potvrdiť. Po dvadsiatich minútach behu vám už nebolo fyzicky ani trochu dobre a museli ste prestať. No pokiaľ by ste kráčali, mohli by ste vašu prechádzku natiahnuť na oveľa dlhšiu bez toho, aby ste mali nejaké fyzické problémy, či bolesti.
Chodiť tiež môžete v tempe – záleží len na vás a vašej súčasnej fyzickej aktivite, aké rýchle tempo zvolíte. Vaše tempo a odkráčanú vzdialenosť môžete prípadne aj sledovať – existujú na to rôzne mobilné aplikácie, ktoré odmerajú váš počet krokov, vašu rýchlosť a aj nachodené kilometre.

turistika

Ak už raz začnete, uvidíte, že vaša kondícia sa rýchlo zlepší a bude vás to dokonca aj baviť. Takýmto spôsobom možno objavíte nové miesta alebo zachytíte zaujímavé detaily z vašich ciest, ktoré by ste si spoza volanta auta nikdy nevšimli.
Tak teda, nevyťahujte auto ak nepotrebujete. Ak dokážete prísť do práce aj pešo, tak to urobte. Ranná prechádzka neprospeje len vašim nohám, ale aj vašej hlave. Poobedná vám zasa pomôže sa uvoľniť od stresu z práce.
Navyše pokiaľ chôdzu vložíte do svojho bežného dňa, tak si na ňu nemusíte vytvárať špeciálny čas, ale len jednoducho vašu novú športovú aktivitu použijete ako dopravný prostriedok – ekonomický a aj ekologický, dobrý pre našu planétu aj pre váš krvný obeh.
Vložte teda chôdzu do vášho všedného dňa, alebo sa naučte chodiť na prechádzky a pomôžte tak svojmu zdraviu, aj keď nemôžete behávať, alebo nemáte radi posilňovne a posilňovanie strojmi. A pokiaľ je chôdza príliš náročná na vaše kĺby, môžu vám pomôcť trekingové palice.