K správnemu hospodáreniu nepotrebujete zložité vzorce

Nie každý človek disponuje rovnakým kapitálom. Je to spôsobené i výškou jeho mzdy či možno aj sociálnou situáciou jeho rodiny čo sú faktory, ktoré sa nedajú zmeniť tak úplne ľahko, ale na druhej strane rozdiel vo výške kapitálu vzniká i na základe hospodárenia so svojimi peniazmi, respektíve mzdou, ktorú človek pravidelne zarába. V podstate je možné, že človek ktorý zarobí aj o cca 100 eur viac môže mať pri nepremyslenom hospodárení  v konečnom dôsledku málo a ešte menej než človek s nižším príjmom. Človek s vyšším platom to má so šetrením a odkladaním peňazí samozrejme jednoduchšie, ale v oboch prípadoch platí, že človek by mal mať určitý systém svojho hospodárenia vhodný k jeho príjmu.

vzorec

K tomu ale nemusíme použiť zložité účtovnícke vzorce, ale skôr psychológiu a naše emócie, čiže skôr tú vnútornú stránku nášho ja. Každý z nás má určite nejaký svoj vlastný dôvod, prečo peniaze potrebuje a prečo ho robia spokojnejším. Nemyslím však tie gýčovité a bežné dôvody, ale nejaký špecifický pre nás. Ten už poznáte iba vy.

Dôležitý faktor hrá i jedna vlastnosť našej povahy. Buď sme ten rýchly typ, ktorý sa nechá okamžite osloviť všetkým čo je v túto hodinu cool, alebo sme uvážlivejší a chceme si nasporiť k splneniu svojho určitého cieľa, ktorý prišiel z našej hlavy. Dôležité je, aby nás tieto veci spravili šťastnými. Ak vás robí šťastným byť pravidelne in a máte radosť z nových vecí je to v poriadku, ale ak ich máte kupovať len tak, pretože vám to povie leták,… no úsudok musíte mať svoj a ak sa máme baviť o uvážlivom hospodárení s peniazmi, druhý "pomalší" typ to má v tomto smere jednoduchšie a nakoniec efektívnejšie.

svoboda

Ak sa teda rozhodnete sporiť, dôležité je určiť si hranicu vhodnú k svojmu príjmu a ak majú vaše náklady presahovať príjem, vytvárate si dlhy, čo je v tomto rozhodujúcom kroku to najhoršie riešenie. Hranicu si určte konkrétnejšie podľa seba, každopádne zlatým pravidlom zostáva: Výdavky musia byť nižšie ako mesačný príjem.