Najhrozivejší predátori na svete

Hmyz sa väčšinou zaraďuje do najvyššieho rebríčka strachu. Je to podľa ľudí najnechutnejšou a zároveň najotravnejšou časťou zo živočíšnej ríše. Hmyz však niekedy predstavuje menšiu hrozbu, než by si jeden pomyslel. Navyše je veľa užitočných druhov, bez ktorých by zem o pár rokov zahynula.
Čo je horšie než taký chlpatý osemnohý pavúk, modlivka čo po párení zožerie svojho samčeka alebo otravný komár? Predstavme si teda tvrdú trojicu zvierat, ktoré by nám pri stretnutí nedali na výber.hroch.jpg

  1. Hroch

Mnohokrát spomínaný cicavec, ktorý sa vyskytuje počas letných horúčav najmä vo vode, býva obrovskou hrozbou pre ľudskú populáciu. Len nedávno bol opisovaný ako pokojný bylinožravec veľkých rozmerov, s hrubou pokožkou a obrovskou papuľou s nemalými tesákmi, no dnes sa nachádza na prvom mieste útočných zvierat. Ak by ste si teda mali vybrať plavbu v zahraničí, a jeho výskyt je viac než potvrdený, choďte radšej niekam inam. Obzvlášť pri samcoch označujúcich si teritórium je riziko viac než 90-percentné.

  1. Žralok

Poznáme široké spektrum druhov žraloka, väčšinou sú to veľké jedince obývajúce výhradne oceány, v menšej miere aj moria. Niekedy sa však stane, že žralok zablúdi do prímorských oblastí a dostane sa tak blízko k pláži, že človek nestíha reagovať. Plavčík by mal síce poranenú osobu zachrániť, no žiaľ vieme, ako útoky žralokov končia. Žralok nechce priamo útočiť na ľudí, no ak ho vyrušujú alebo pociťujú pri ich vzájomnej blízkosti úzkostné stavy a strach, bez váhania zaútočia. Taktiež platia aj známe poučenia o krvácaní, ktoré žralok dokáže vycítiť až na niekoľko kilometrov. Medzi najviac útočný typ patrí žralok biely.žralok.jpg

  1. Slon

V zoologickej záhrade je milovaným zvieraťom, no v prírode nebezpečným nepriateľom. Agresívny slon svoju korisť dobehne za pár sekúnd, môže to vyzerať síce smiešne, no v konečnom dôsledku ich styk s ľuďmi hlavne v dobe párenia končí smrťou. Viac agresie vzbudzujú hlavne starší podgurážení jedinci – do Afriky netreba vstupovať bez odborného dohľadu a najmä mimo chráneného územia.