Cibetka palmová – cicavec, ktorému patrí veľká vďaka

Cibetky patria do čeľade cibetkovitých, ktoré sa vyznačujú malým dlhším telom s polodlhou srsťou. Ich veľké polkruhovité uši dopĺňa dlhý ňufáčik a roztomilé vypuklé hnedé oči. Jej ňufák je vybavený veľkým množstvom čuchovým buniek, a tak má možnosť zachytávať i tie najmenšie pachy. lhé telo pokračuje huňatým chvostom a krátkymi končatinami so zahnutými pazúrikmi pre lepšiu orientáciu a rovnováhu na stromoch.

indonéská káva.jpg

Z rodu cibetkovitých je najznámejšou práve cibetka palmová vyznačujúca sa zvláštnym jedálničkom. Mnohý vedia, že jej hlavnou surovinou – raňajkami, obedom i večerou, sú zrelé kávové plody kávovníkov. Keďže sa tento rod zaraďuje medzi mäsožravé, okrem kávových bobuliek požierajú hmyz a drobné živočíchy, ďalej nepohŕdajú ani chutnému tropickému ovociu. Ich strava je založená hlavne na ich lokalite a prístupu ku kávovým stromom. Uľahčujú prácu robotníkom, pretože si nájdu na strome len zrelé plody kávovníka – sú to skvelí pracovníci.

savec.jpg

Ich vzácnosť tkvie hlavne v ich pojedaní plodov kávovníka, pretože majú svoju tráviacu sústavu prispôsobenú ako mini továreň na výrobu chutnej kávy, ktorá je mimochodom poriadne drahou záležitosťou a pijú ju hlavne podnikatelia a rôzny finančne zabezpečení obľúbenci lahodných káv. Plod kávy v tráviacom ústrojenstve cibetky putuje z úst do žalúdka a tenkého čreva, kde je odolný voči tráviacim enzýmom a tráviacim šťavám. Na konci svojej cesty sa v hrubom čreve fermentuje črevnými baktériami a dodáva mu charakteristickú chuť a arómu. Ich trus sa potom zbiera a praží v špeciálnych pražiarňach na to určených. Táto káva má vysokú výživovú hodnotu a relatívne dobré senzorické vlastnosti. Ich chuť je niekedy pripisovaná čokoláde alebo karamelu, no niektorí chuť popisujú ako chuť exkrementu s kávou. A čo vy, ochutnali ste už takúto mimoriadne vzácnu lahôdku?