Podnikanie dnes a v minulosti

Hovorí sa, že podmienky v Slovenskej republike sú nastavené veľmi zle, čo sa týka podnikania. Ako to ale bolo niekedy? Sťažujeme sa na systém, no neuvedomujeme si ako sa máme teraz dobre, nie len  čo sa týka podnikania. Niekedy boli podmienky oveľa ťažšie ako sú dnes. Jasné neexistovalo toľko administratívy, no aj napriek tomu presadiť sa bolo ťažké. Vieme, že v minulosti boli rôzne politické spôsoby vládnutia. Snažili sa všetky nepríjemné veci zamiesť pod koberec a korupcia a klientelizmus bol v čom čase neskutočný.

obchod.jpg

Je to naozaj tak, len o tom nevieme pretože všetky takéto informácie sa podarilo utajiť. Dnes zabijú jedného človeka a je z toho prevrat desaťročí. Niekedy zabili desiatky ľudí len kvôli zrade a neposlúchnutiu rozkazov a nikto o tom nevedel. Sú to príliš silné slová, no je to pravda. Môžeme to vidieť v každom druhom filme. Prebojovať sa vtedy cez politický systém bolo prakticky nemožné. Hrozili vám veľké riziká, ktoré si dnes už človek nevie ani len predstaviť. Ísť vybaviť zopár povolení na úrad by vtedy bolo iba snom.

Taktiež sa platili dane a k tomu ešte kopu úplatkov. O takýchto informáciách sa ťažko dozvedáme. V minulosti si ľudia len ťažko zarábali peniaze. Vystačilo im to iba na základné veci, no nesťažovali sa. Minimálne nie až toľko ako sa sťažujeme my dnes. Mali by sme byť vďačný za to čo dnes máme. Ľudia si v minulosti museli všetko sami vypestovať, aby mali základné potraviny. Chovali taktiež veľa zvierat a tak mali to čo potrebovali. Dnes sme si sami vytvorili potreby, ktoré v skutočnosti nie sú opodstatnené. Ale vráťme sa k podnikaniu.

podnikatelský plán.jpg

Dnes si môžete zvoliť rôzne sféry v ktorých sa viete uplatniť. Je však potrebné povedať, že trh je dnes veľmi presýtený. Veď si len zoberme ako príklad takú kozmetiku. Koľko spoločností ju dnes vyrába a ponúka? Dopyt po týchto výrobkoch je síce vysoký, no aj napriek tomu ak by ste chceli podnikať v tomto odvetví bolo by to veľmi náročné.