Spoločnosť musí zaplatiť 4,7 mld. dolárov pre údajne rakovinotvorné produkty

Verdikt prichádza ako farmaceutický gigant bojuje okolo 9 000 právnych prípadov, ktoré zahŕňajú svoj podpisový detský prášok. J & J povedal, že je "hlboko sklamaný" a plánuje sa odvolať.
V šesťtýždňovom klinickom skúšaní ženy a ich rodiny uviedli, že po dekádach používajú detský prášok a iné mastenecké výrobky na rakovinu vaječníkov. Z 22 žien zastúpených v tomto prípade šest zomrelo na rakovinu vaječníkov. Ich právnici tvrdili, že spoločnosť vie, že jej talku bol od 70. rokov znečistený azbestom, ale spotrebiteľom neinformoval o rizikách.

rakovina

Nekalý proces
Mastenec je minerál a niekedy sa nachádza v zemi v tesnej blízkosti azbestu. Spoločnosť J & J poprela, že jej výrobky vôbec obsahovali azbest a trvali na tom, že nespôsobujú rakovinu.
Farmaceutický gigant dodal, že niekoľko štúdií ukázalo, že jeho mastenec je bezpečný a uviedol, že verdikt je produktom "zásadne nespravodlivého procesu".
US Food and Drug Administration (FDA) objednal štúdiu o rôznych vzorkách talku, vrátane J & J, od roku 2009 do roku 2010. V žiadnom z nich nebol nájdený azbest. Prokurátor oznámila, že FDA a Johnson & Johnson použili nesprávne testovacie metódy.

Charitatívna liečba rakoviny vaječníkov v Spojenom kráľovstve, Ovacome, priniesla informácie o tejto problematike. Hovorí sa, že už niekoľko rokov existujú obavy, že používanie mastenca v oblasti pohlavných orgánov môže zvýšiť riziko rakoviny vaječníkov, no podľa výskumu to nebolo dokázané a sú potrebné ďalšie štúdie.

Záznam verdiktu
Verdikt je najväčšou výplatou, ktorú spoločnosť J & J čelila obvineniam. Odškodnenie za trestné činy je často znížené súdnym sudcom alebo odvolaním a spoločnosti J & J sa podarilo zrušiť niekoľko verdiktov poroty, z ktorých niektoré z technických dôvodov.

Predchádzajúce rozhodnutie v roku 2017 kalifornskou porotou udelilo 417 miliónov dolárov ženke, ktorá uviedla, že vyvinula rakovinu vaječníkov po použití produktov firmy, vrátane detského prášku.

pampeliška

Sudca však neskôr zrušil tento verdikt a niekoľko ďalších právnych problémov J & J ešte treba rozhodnúť. Väčšina z 22 žien bola mimo štátu Missouri. Prezentácia ich kombinovaných prípadov na takomto súde je známa ako forum shopping. To bude jeden z prvkov napadnutých spoločnosťou Johnson & Johnson v odvolaní.
Johnson & Johnson tvrdí: "Každý verdikt proti Johnson & Johnson v tomto súde, ktorý prešiel odvolacím procesom, bol obrátený a viacnásobné chyby prítomné v tomto procese boli horšie než v predchádzajúcich skúškach, ktoré boli obrátené."